İskandinav

İskandinav esintili bir ev için 7 sürdürülebilir markaGeçtiğimiz yıllarda, çevreye saygılı olmak için uygulanabilir adımlar atmak isteyen birçok alıcı arasında sürdürülebilir şekilde nasıl alışveriş yaptığımız konusu gündeme geldi. İskandinav ülkeleri kitabından bir sayfa çıkarılabilir, çünkü bu yaşam tarzı onların DNA’sının temel bir parçasıdır ve İskandinav tasarımının tasarım ilkesinde de görülebilir.

Sürdürülebilir alışveriş konusunda tamamen bilgi sahibi olmamakta sorun yok; çoğumuz için nispeten yeni bir kavram. Neyse ki, markalar işleri yapma biçimlerinin çevresel etkileri konusunda bilinçli bir bakış açısıyla değişiklik yapmaya çalıştıkça, bu çok daha erişilebilir hale geliyor. Şimdi şunu soruyor olabilirsiniz: Çevreci tasarım ve çevre dostu aslında ne anlama geliyor? Eviniz için sürdürülebilir dekor ve iç mekanlar seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu blogda yanıtlamayı umduğumuz tüm makul sorular ve sorular.

Çevre dostu tasarım nedir?

Ekolojik tasarımın büyük bir kısmı doğal ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılmasıyla ilgilidir; etik bir üretim; yerel olarak yaratıldı, yerel olarak alışveriş yapın; yenilik ve işçilik, malzeme ve üretimin izlenebilirliği; ve dayanıklılık. Her ne kadar liste göz korkutucu gelse de, özellikle de yeni öğreniyorsanız, önemli olan küçük adımlar atmak ve satın aldığınız şeylerin nereden geldiğine dikkat etmektir. Ya hep ya hiç yaklaşımına gerek yok.

Bugün evinizi aydınlatan, güzel ve sürdürülebilir ürünler sunan yüzlerce marka bulmak mümkün. Tarzınız ne olursa olsun, herkeste bir şeyler var. Dünyanın farklı lezzetlerinin iç mekan ve dekor konusunda kendine has bir yaklaşımı var ve bu da sürdürülebilir satın alma sırasında tadına varılması çok daha kolay hale geliyor.

Çevresinden etkilenen bölge

Bunu mükemmel bir şekilde yapan ve bir ev için mükemmel eklemeler yapan bir bölge, çevresel etkilerin bugünkü İskandinav tasarımının çoğunu oluşturduğu İskandinavya’dır. Gözlerimiz için olduğu kadar gezegenimiz için de iyi olan inanılmaz işçilik ve kusursuz tasarımla kendinizi şımartmaya hazır olun.

Skagerak

1976 yılında Danimarka’da kurulan Skagerak, Skagerak’ın doğduğu İskandinav mirasının gerçek örnekleri olan sürdürülebilir mobilya ürünleri yaratmak için en kaliteli malzemeleri bulmaya odaklanan bir aile şirketidir. Ağırlıklı olarak iç ve dış mekan mobilyalarıyla tanınan tasarımcılar, her evde zahmetsiz görünen, uzun ömürlü ve işlevsel parçalar yaratmaya odaklandılar. Merak edenler için Skagerak adı, kuzeydeki konumlarını ve Danimarka’yı İskandinav komşusuna bağlayan boğazı ifade ediyor.

bu İskandinav iç mekanları için bir yemek masasıdır
bu İskandinav iç mekanları için bir yemek masasıdır
bu İskandinav girişi için ahşap tırmık ve tezgahtır
bu İskandinav girişi için ahşap tırmık ve tezgahtır

Mater

Üst düzey mobilya ve aydınlatmayı yerel zanaatı, tasarımcıları ve çevreyi destekleyen yöntemlerle birleştiren bilinçli ve etik bir marka. Mater’in Latince’de ‘anne’ anlamına gelmesi tesadüf değil; bu, pratik tasarımın ‘toprak ana’nın karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmeye nasıl yardımcı olabileceğinin günlük bir hatırlatıcısıdır. Her Mater parçası, basit ve organik şekiller oluşturmak için ahşap, deri ve doğal lifler gibi malzemeleri birleştiren sevimli bir minimalist estetiğe sahiptir.

Matter
Matter
bu bir İskandinav Mater-a-eko markasından-sevimli minimalist estetiğe ölçekli bir mobilya ve aydınlatma paketidir
bu bir İskandinav Mater-a-eko markasından-sevimli minimalist estetiğe ölçekli bir mobilya ve aydınlatma paketidir

Marimekko

İkonik Unikko çiçek baskılarıyla tanınan Marimekko, İskandinav tasarımına eğlenceli ve parlak bir estetik katıyor. Marimekko, özenle tasarlanmış kıyafetler, aksesuarlar, seramikler, tekstiller ve daha fazlasını yaratan tasarımlardan ve sanatçılardan oluşan bir topluluktan oluşur. 1951’deki başlangıcından bu yana, markanın “tek kullanımlık modaya katkıda bulunmama” taahhüdü, kreasyonlarının ön planda ve merkezinde yer aldı ve bu taahhüt, 70 yıl sonra bile geçerliliğini koruyor.bu plajdaki Marimekko'dan İskandinav tasarımına şakacı parlak estetik ekleyen bir iç aksesuar seçimidir
bu plajdaki Marimekko’dan İskandinav tasarımına şakacı parlak estetik ekleyen bir iç aksesuar seçimidir
bu plajda küçük bir masa açılır sandalyeler ve Marimekko'dan içecekleriniz için bardaklardır
bu plajda küçük bir masa açılır sandalyeler ve Marimekko’dan içecekleriniz için bardaklardır

New Works

Heykelsi nesnelerin işlevsel mobilya öğelerini tanımladığı yerde, New Works iç mekanlara benzersiz bir yaklaşım getiriyor ve yaptıkları her şeyde ‘dürüst önemlilik’ arıyor. Daha derin palet, doğal malzemeler, heykelsi formlar ve pürüzsüz yüzeyler, koleksiyonlarını İskandinav ve Çağdaş tasarım arasında çarpıcı bir denge haline getiriyor. Floransa yemek masasının üzerinde asılı olan Tense Sarkıt, bir sanat eserinden başka bir şey değil.

bu, İskandinav iç mekanları için New Works’ten mavi seramik bir vazodur. Bu, New Works tarafından yapılmış bir sanatçı beyaz kolye ucu ve ofis koltuğudur.

bu-İskandinav-iç-için-Yeni-Çalışmalardan-mavi-seramik-vazo-4
bu-İskandinav-iç-için-Yeni-Çalışmalardan-mavi-seramik-vazo-4

We Do Wood

2011 yılında Kopenhag’da kurulan We Do Wood, İskandinav yaşamının temel ilkelerini, bambu gibi geri dönüştürülmüş ve çevre dostu malzemelerden yapılmış minimal ama güzel kreasyonlarla ördü. Kaare Klint ve Arne Norell’in Roorkhee Sandalyesinden ilham alan koyu renkli, ince kitaplık kılıfını ve göçebe sandalyeyi özellikle seviyoruz. We Do Wood, İskandinav tasarımına modern bir yaklaşım getiriyor ve her parçanın her eve uyacak şekilde birleştirilmesini kolaylaştırıyor.

bu-biz-ahşap-dan-mobilyalara-bakış.-2011 yılında-Kopenhag'da-kuruldular-İskandinav-tasarımının-temel-prensiplerini-dokuuyorlar
bu-biz-ahşap-dan-mobilyalara-bakış.-2011 yılında-Kopenhag’da-kuruldular-İskandinav-tasarımının-temel-prensiplerini-dokuuyorlar

Aarikka

Sonsuz miktarda neşe getiren favori buluşlarımızdan biri. Aarikka, eve doku ve sıcaklık katan akçaağaç, huş ağacı ve çam gibi hammaddelerden muhteşem ev eşyaları, aksesuarlar ve tekstil ürünleri üretiyor. Eğlenceli tasarımları ünlü Fin işçiliğine benziyor; keskin çizgiler, yuvarlak şekiller ve ahşap. Takıların büyük çoğunluğu çalışanların Finlandiya’daki evlerinde el yapımı yapılırken, ev eşyaları da istihdamı destekleyen Finlandiya iş merkezlerinde monte ediliyor.

bu-aarikka-dan-ahşap-tabak-akçaağaç-huş-ve-çam gibi-muhteşem-ev eşyaları-aksesuarlar-ve-hammaddelerden-tekstil-üreten bir tabure
bu-aarikka-dan-ahşap-tabak-akçaağaç-huş-ve-çam gibi-muhteşem-ev eşyaları-aksesuarlar-ve-hammaddelerden-tekstil-üreten bir tabure

Lapuan Kankurit

Rahatlığın en üst düzeyde olduğu Lapuan Kankurit, ailenin dördüncü kuşağı olan dokumacılardan oluşuyor. İplik yapmak ve güzel kumaşlar üretmek, Kankurit ailesine doğal olarak gelen bir beceridir; battaniyeler, havlular, yatak takımları ve daha fazlası için kullandıkları yün ve keten kadar doğaldır. 1930’lu yıllarda Esko’nun dedesi ilk endüstriyel dokuma tezgahlarını satın aldı ve üretime başladı. O zamanlar tekstiller bir sonraki nesle aktarılabiliyordu ve bugün hala kendi nesillerinin de aynısını yapması için çabalıyorlar.

bu-bir-Lapuan-Kankurit-yatak-ve-yatak takımı-ideal-İskandinav-evi için-İskandinav-eko-markası
bu-bir-Lapuan-Kankurit-yatak-ve-yatak takımı-ideal-İskandinav-evi için-İskandinav-eko-markası


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close