İskandinav

5 Yaygın İskandinav Tasarım Hatası ve Telafisiİskandinav tasarımı popüler olmaya devam ederken, sık rastlanan stil hatalarından nasıl kaçınacağınızı bildiğinizden emin olun. Estetik tüm dünyada bu kadar popülerken, stili evinize nasıl doğru bir şekilde dahil edeceğinizi bilmek zor olabilir – özellikle de onu bu kadar iyi yapan şeyin ne olduğunu bilmiyorsanız. Burada, İskandinav tasarımını evinize eklerken yapabileceğiniz en yaygın beş hataya göz atacağız.

Yalnızca Beyaz Rengi Kullanmaktan Kaçının

Beyaz ile dekorasyon, Scandi renk paletinin büyük bir bölümünü oluştursa da, İskandinav tasarımı ile dekorasyon yaparken yapılan en yaygın hatalardan biri, tüm alan boyunca sadece beyaz kullanmaktır. Bass Interior’ın kurucusu Deborah Bass, “Minimal veya sade bir atmosferden kaçınırken nötr bir ton kullanmak hassas bir dengeleyici harekettir” diyor.

‘Şarkı söylemek için bir nötrün diğer malzemelerle eşleştirilmesi gerekir: ahşap ve mermer iyi çalışır. Ayrıca onları süet ve yün kilimlerle takımlamayı seviyorum. Elicyon’un kurucusu ve yöneticisi Charu Gandhi, seramik, kil ve renkli cam dekoratif öğeler için harikadır’ diye ekliyor.

Örneğin, İskandinav oturma odaları, alanı daha sıcak ve daha az dağınık hissettirmek için mobilyalarda sıcak, zıt bir renkten faydalanabilir. Her şey kasıtlı olarak renk kullanmakla ilgilidir.

Çok yönlü beyaz bir odayla başlarken, açık ve koyu nötr renkleri zıtlaştırarak başlayın, ardından örneğin yatıştırıcı paletle uyum sağlamak için bir sanat eserine allık pembeler, yeşiller veya grimsi maviler gibi daha parlak bir kontrast renk ekleyin.

Yalnızca Beyaz Rengi Kullanmaktan Kaçının
Yalnızca Beyaz Rengi Kullanmaktan Kaçının

Ahşabın Dışında Başka Malzemeler Kullanın

Bahçeye bakan tam boy pencereleri, beyaz duvarları ve gri cilalı karo zemini, tavan penceresi, ahşap masası ve metal sandalyeleri olan yemek odası alanı. İskandinav tasarımı, nicelikten çok kaliteyi ön planda tutarak tasarımında bol miktarda doğal malzeme barındırırken, fazla miktarda ahşaba sahip olmak mümkündür.

Ahşap efektini kırmak ve görsel ilgi yaratmak için ev tasarımında mermer gibi metaller ve taşlar gibi diğer kaplamaları kullanmayı düşünün. şık Scandi cazibesini korurken. Zarif, abartısız güzelliği, cilalı bir son görünüm için her odada kullanılabilir.

Ahşabın Dışında Başka Malzemeler Kullanın
Ahşabın Dışında Başka Malzemeler Kullanın

Çok Minimal Hale Getirmeyin

İskandinav tasarımı, temiz hatlarıyla popülerdir, ancak alanı çok az tutmak onları tek boyutlu hissettirebilir. Tarzın köklerinin nötr renklere ve işlevselliğe dayanması, neredeyse boş bir alana sahip olmanız gerektiği anlamına gelmez.

Soğuk veya rahatsız edici görünen bir alandan kaçınmak için, önemli Scandi Hygge hissini artırmak için mumlar, yumuşak, dokulu örtüler, kitaplar veya daha sıcak tonlu bir kilim gibi zarif ama işlevsel İskandinav dekor öğelerini kucaklayın.İskandinav tarzı mutfaklarda, sade ve desen arasında derinlik ve kontrast oluşturmak için bal tonlu ahşaplar ve yivli gibi dokularla ilgi ve sıcaklık katın veya ahşap mutfak eşyalarınızı veya kavanozlarınızı öne çıkarmak için mutfak dolabı gibi işlevsel dekor parçaları ekleyin.

Çok Az Gitmeyin
Çok Az Gitmeyin

Kişisel Dokunuşlar Eklediğinizden Emin Olun

İskandinav tasarımının bu kadar popüler olmasıyla, diğer insanların iç mekanlarını taklit etme tuzağına düşmek kolaydır.

İskandinav tasarımının pratik ama şık köklerini kucaklamak için ısmarlama doğramalar gibi işlevsel eklemelerle evinize kişisel dokunuşlar eklemeyi düşünün.

‘Bizim için iyi bir doğrama hem pratik hem de güzeldir. Binanın kemiklerini güçlendirmeye yardımcı oluyor ve bir odaya kişilik kazandırıyor,’ diyor Fran Hickman Design & Interiors’tan tasarımcı Fran Hickman, ‘Tüm projelerimiz için ısmarlama doğramalar tasarlıyoruz. Kullanılabilir alanı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olduğu için bu çok önemlidir ve bu hemen hemen her oda için geçerlidir.

“Bir odaya ihtiyatlı bir şekilde duygu ve stil getirebilir.”

Ayrıca İskandinav tasarımını Bohem oturma odası gibi diğer stillerle birleştirmeyi veya bir Japon tarzı stilini de düşünebilirsiniz.

Kişisel Dokunuşlar Eklediğinizden Emin Olun
Kişisel Dokunuşlar Eklediğinizden Emin Olun

İskandinav Tarzının Doğal Köklerini Kucaklayın

İskandinavların doğaya karşı eşsiz bir takdirleri var ve bu kesinlikle evlerinde görülüyor. İskandinav tasarımını gerçekten onurlandırmak için, birkaç bitkiyi alanınıza dahil etmenin yanı sıra ahşap, keten, tiftik ve jüt gibi ağırlıklı olarak doğal malzemeler kullanmak önemlidir.

Retrouvius Reclamation & Design’dan tasarımcı Maria Speake, “İster dış mekanda ister iç mekanda olsun, sadece yeşilliklere bakmanın ruh için ne kadar sakinleştirici olduğunu düşünüyorum” diyor. “Bitkiler sanattır – temelde canlı heykel parçalarıdır ve bir bakıma onları böyle düşünmek oldukça iyidir.”

Bu doğal malzemeler sağlığımız ve esenliğimiz için de iyi olabilir. Biyofilik tasarım son yıllarda daha popüler hale geldi ve doğal dünyayla bağlantımızı geliştirerek bizi daha mutlu ve sağlıklı yaptığı kanıtlandı.

yatak odası bitkisi olarak maranta veya kırmızı dua bitkisi
yatak odası bitkisi olarak maranta veya kırmızı dua bitkisi


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close