Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak Odanıza Tazelik Katacak 5 Güzel Bitki

Bitkiler yaşam alanlarına sadece ferahlık ve canlılık kazandırmaz, aynı zamanda huzurda verirler. Bu anlamda özellikle yatak odası dekorasyonu için bitkilerin gücünden ve tazeliğinden mutlaka yararlanmalısınız.

Bitkiler geçmişten günümüze yaşam alanlarına ferahlık ve canlılık kazandırmıştır. İç mekanlarda tazeliği ve doğallığı yansıtan bu bitkiler aynı zamanda dekorasyonu tamamlayan çok güzel bir aksesuar olarak düşünülebilir.Yazımızın devamında sizler için seçtiğimiz yatak odanıza tazelik katacak 5 güzel bitki size ilham verebilir.

Yatak Odanıza Tazelik Katacak 5 Güzel Bitki

Bitkiler yaşam alanlarına sadece ferahlık ve canlılık kazandırmaz, aynı zamanda huzurda verirler. Bu anlamda özellikle yatak odası dekorasyonu için bitkilerin gücünden ve tazeliğinden mutlaka yararlanmalısınız.

Yatak odanızı güzelleştirmek aynı zamanda mekana doğallık ve tazelik katmak için bitkilerin pozitif enerjisini kullanmalısınız. Yatak odasında bitki yetiştirme konusunda söylentiler geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Oysaki bu söylentiler tamamen asılsızdır.

Yatak odası bitkileri geceleri karbondioksit salımı yaparlar fakat bu odanın havasında herhangi bir olumsuzluk oluşturacak boyuta asla geçmez. Tabi ki yatak odasındaki bitkilerin makul bir miktarda olması da önemlidir.

Birbirinden güzel yatak odası bitkileri


1-) AVİZE AĞACI  ( yuppa palmiyesi)

Yatak odanıza canlılık katacak mükemmel bir bitki yuppa palmiyesi. Uzun sivri yaprakları, odaya tazelik ve ferahlık katan yeşil rengiyle mutlaka dekorasyona dahil etmeniz gereken harika bir bitki. Yuppa yelpazesi diğer adıyla avize ağacı bitkisi bir avuç toprakla bile metrelerce uzunluğa ulaşabilen güçlü bir bitkidir.

Yeterli miktarda ışık alırsa bu bitki uzun yıllar yaşayabilir. Bu bitkinin bir diğer özelliği ise aşırı sıcaklara ve susuzluğa karşı oldukça dirençli olmasıdır. Yuppa palmiyesi hem evde hemde bahçede yetişmeye uygun mükemmel bir bitkidir.

2-) BEYAZ YELKEN ÇİÇEĞİ 

Beyaz yelken çiçeği uzun yıllar yatak odanızda bakabileceğiniz, mekana tazelik kazandıracak bir bitki. Bu bitkinin en önemli özelliği tüm hava şartlarına uyum sağlıyor olması.

Yeşilin en canlı ve taze tonunu görebileceğiniz nadir bitkilerden, üstelik rengini uzun süre koruyabilir. Beyaz yelken çiçeği adından anlaşılacağı üzere bahar ve yaz aylarında güzel beyaz çiçekler açar. Hem yatak odanıza çok yakışacak, hemde dekorasyona canlılık katacaktır.

3- ORKİDE 

Hangi alanda sergilenirse sergilensin her zaman dikkatleri üzerinde toplamayı başaran bir bitkidir orkide. Güneş ışığına doğrudan ihtiyaç duymadığı için özellikle yatak odası için oldukça uygundur. Orkide bakımı oldukça kolay bir bitkidir, düzenli olarak sararan yaprakların budanması yeterlidir. Ayrıca yılda en az bir defa toprağına vitamin ve mineral takviyesi yapmalısınız.

4- LAVANTA

Lavanta çiçeği dekorasyonda sıkça tercih edilen popüler bir bitkidir. Hoş kokusunun yan sıra canlı rengiyle iç mekanlara tazelik ve canlılık katar. Lavanta çiçeği açık havayı seven bir bitki olsa da, yatak odasında huzurlu bir ortam için harika bir tamamlayıcıdır.

5-) PAŞA KILICI

Görünümü ile oldukça dikkat çekici olan paşa kılıcı, popüler salon bitkilerinden biridir. Bu bitkinin en önemli özelliği ise susuzluğa karşı dirençli olması ve gece boyu havayı temizlemesidir. Havayı temizleme özelliğinden dolayı yatak odası için çok ideal bir bitkidir.

Paşa kılıcı kolay yetiştirilebilen bir bitki, sadece iç mekanlarda değil bahçeler içinde harika bir bitkidir. Özellikle modern yatak odası stillerinde yer verilen şık bir bitkidir.

Bir önceki yazımız olan 20 İlham Kaynağı Yatak Odası Bank Modeli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kelimeler

1 thought on “Yatak Odanıza Tazelik Katacak 5 Güzel Bitki”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close