Kendin Yap

Sprey Boya İle Ahşap Masa Boyama

Masalarınızı Kolayca YenileyinSprey boya günümüzde sık tercih edilen ve oldukça pratik bir boyama aracıdır. Sprey boya ile boyamak istediğiniz alanları fırça izi kalma sorunu olmadan rahatça boyayabilirsiniz. Neredeyse bütün yüzeylere uygulanabilen sprey boya ile pürüzsüz ve düz bir yüzey elde edebilirsiniz. Fırça ile boya yapmak uzmanlık isteyen bir iştir. Çünkü yüzeylerde damlalar ve fırça izleri kalabilir. Bu konuda uzman ve deneyimli değilseniz, boyama işi kabusa dönüşebilir. Ancak sprey boya ile böyle sorunlar yaşamadan oldukça hızlı, kolay ve güzel sonuçlar alabilirsiniz. İlk defa boya yapan birisi bile oldukça başarılı sonuçlar alabilir. Kusursuz ve uygun bir değişim istiyorsanız, sprey boya bu konuda size yardımcı olabilir. Makalemizde sprey boyayı nasıl kullanabileceğinizi sizlerle paylaşacağız. Masa boyama konusunda bazı bilgiler aktaracağız.

Sprey Boya İle Ahşap Masa Boyama

Boyama işlemi için istediğiniz renkte sprey boya, zımpara ve gazete kağıtlarına ihtiyacınız olacaktır.  • İşlemlere başlamadan önce yere sereceğiniz naylon örtü yada gazeteler ile zemini korumaya alın. Masayı bu örtünün üzerine yerleştirin.
  • Boyama yapmadan önce masanızın yüzeyini pürüzsüz hale getirmelisiniz. Masanızın üzerinde cila, gomalak, mumlu poliüretan gibi kaplamalar varsa bunları çıkarabilen kimyasal maddelerden kullanabilirsiniz. Kimyasal kullanmak istemiyorsanız zımpara kullanabilirsiniz.
  • Zımparalama işlemi bittikten sonra masanızın boyanacak yüzeyini sıvı sabun ve su ile temizleyin.
  • Kuruması için bir süre bekleyin.
  • Daha sonra yüzeye tekrar göz atın. Eğer yüzey parlak görünüyorsa, zımpara kağıdı ile tekrar zımparalayın.
  • Zımparanıza geçen kir yada leke olursa bunu yapışkan bez yardımıyla mutlaka temizleyin.
  • Zımparalama işlemi bittikten sonra masanızın yüzeyini istediğiniz renkteki sprey boya ile boşluk kalmayacak şekilde boyayın. Sprey boya kutusunu en az 1 dakika süre ile çalkalandıktan sonra 25- 30 cm mesafeden ince katlar halinde, katlar arasında 20- 25 dakika ara vererek, 2- 3 çapraz katla tatbik edin. Ardından boyanan yüzeye hiç dokunmadan kurumaya bırakın.
  • Boyama işlemi bittikten sonra masayı kurumaya bırakın.
  • Kuruma işlemi bittikten sonra masanız kullanıma hazırdır.
Sprey boya ile masa boyama
Sprey boya ile masa boyama

Hava Koşullarına Dikkat Edin

Eğer açık havada boyama yapacaksanız, hava koşullarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Rüzgarlı ve tozlu günlerde sprey boya yapmak zorlaşabilir. Boyamanızın pürüzsüz ve sorunsuz olması için bu etkenlere mutlaka dikkat edin.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close