Ev DekorasyonuFaydalı Bilgiler

Mobilyada Renk Uyumu Halı ve Perde

Halı ve Perdede Renk UyumuMobilyada Renk Uyumu

Ev dekorasyonunda eşyaların bir araya gelmesinin oluşturacağı görüntü estetik ve aynı zamanda uyumlu olsun istenmektedir. Modern ya da vintage görünümlü bir tarzda hazırlanan salon ya da oturma odaları, mutfak veya çalışma odası gibi alanlarda özellikle renk uyumuna dikkat edilmektedir. Ortamın büyük ya da küçük olmasına bağlı olarak soft, tercihende koyu tonlar tercih edilebilmektedir.

Mobilyada Renk Uyumu

Bu anlamda sık sık karşımıza çıkan mevzu dar alanlarda soft ve açık renk renklerin kullanımın en doğrusu olacağı yönündedir. Bu şekilde canlı ve geniş bir alan algısı sağlanmaktadır. Böyle durumlarda ayna kullanımı çok etkili olmaktadır. Pencere karşısındaki duvara yerleştirildiği zaman ışığı yansıttığı ve daha aydınlık bir ortam oluştuğu bilinmektedir.

Mobilyada Renk Uyumu Nasıl Olmalı

Halı ve Perdede Renk Uyumu

Mobilyalar seçilirken halı ve perde uyumu oldukça önem arz etmektedir. Koltuklar desenliyse bu desenlerin içerisindeki renklere uygun bir tonda perde seçimi yapılabilir. Duvarların tonu ile aynı renkte bir halı kullanmakta bir diğer alternatif olabilir.

Öncelikle dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi mobilyaların rengidir. Şayet koyu tonlar tercih edildiyse buna mukabil açık tonlarda bir perde kullanılabilir. Aynı şekilde halı içinde bu durum geçerlidir. Aksi takdirde boğucu bir hava oluşabilir. Örneğin koyu renk bir döşemeye sahip oturma odası dekore edilirken koyu gri tonlarında koltuk takımı kullanılacaksa krem renkli bir halı ile perde tercih etmek asil bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Halı Perde Renk Uyumu

Bunun tam tersini uygulamakta mümkündür. Duvar ile aynı tonlarda bir mobilya mevcutsa yine aynı renklerde halı seçimi uygun olabilir. Ancak bunun için yer döşemesinin rengi çok önemlidir. Açık tonlarda bir ortam tercih edilmiyorsa koyu döşeme üzerine bu tür bir dekorasyon daha şık duracaktır. Dekoratif nesneler, yastıklar ve çiçekler ile estetik görünüm tamamlanabilmektedir.

Halı Perde Renk Uyumu Nasıl OlmalıÜst paragrafta bahsettiğimiz gibi açık tonlarda bir yer döşemesi olan odanın dekorasyonunda koyu renkli bir mobilya tercihine mukabil açık tonlarda bir halı seçimi uygun olabilir.

Dekorasyonda koyu renkleri sevenlerin illa açık renk bir halı tercihinde bulunmaları yönünde bir kesinlik bulunmamaktadır. Aksine koyu mobilyalar ile aynı tonlarda bir halı seçimi aynı şekilde şık bir tasarım ortaya çıkaracaktır.

Halı Perde Dekoratif Nesneler

Duvar Kağıdı ve Mobilya Uyumu

Evini dekore etmek isteyenler bazen farklı alternatiflere yönelmekte ve duvarlarda kağıt kullanmaktadır. Ortama hareketlilik katarak içerisindeki eşyaların öne çıkmasını sağlayan duvar kağıtları ile uyumlu tonlarda bir halı da bu anlamda iyi bir seçim olabilir.

Duvar Kağıdı Renk Uyumu

Perde ve halıları seçerken göz önünde bulundurulması gereken noktalar mevcuttur. Bunlardan bir tanesi önce mobilyaların daha sonra perdelerin buna uygun olarak tercih edilmesi doğru bir adım olacaktır. Perdelerin odanın içerisindeki eşyalarla birebir aynı renklerde olmasına da gerek yoktur. Tam tersine bir parça farklı bir tonda tercih edilmesi ortama canlılık katacaktır. Buna en iyi örnek koyu kahverengi bir koltuk takımına açık kahverengi bir perdenin uyumu gösterilebilir.

Duvar Kağıdı Mobilya Uyumu

Dekorasyonda klasik siyah beyaz uyumundan vazgeçemeyenler, birbirine yakın tonların uyumunu sevenler olduğu gibi kontrast renklerle canlı bir alan elde etmek isteyenlerde bulunmaktadır. Şayet farklı renklerin birbiriyle olan zıtlığını ve sağladığı sıcaklığı aranıyorsa kahverengi koltuk takımlarına turkuaz rengi yakıştırılabilir. Ya da turuncu bir oturma grubuna krem renginde perdeler uyum sağlayabilir.

Duvar Kağıdı Oda Uyumu

Ev dekorasyonu hem özen isteyen hem de keyifli anları beraberinde getiren bir süreçtir. Bazı püf noktalarına dikkat ederek kişilerin ruhunu yansıtan ortamlar elde etmesi mümkündür. Mekanın büyüklüğüne ya da küçüklüğüne bağlı olarak seçilen renkler istenilen görüntüyü daha kolay sağlayacaktır. Yazımızın genelinde bahsettiğimiz gibi her ton her alana uygun görülmemektedir. Dar bir odada koyu tonların ağırlıklı olması basık bir ambiyansa neden olurken tam tersine açık renklerin tercih edilmesi durumunda daha ferah bir ortama kavuşulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Mobilya Boyama Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde ahşap boyama, ahşap sandalye boyama ve dekorasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close