EklektikStil

Eklektik Dekorasyon Stili ve Detayları

Son yıllarda ev dekorasyonuna sıra dışı bir tarz kazandıran Eklektik dekorasyon stili ve detayları yazımızda sizi bekliyor.



Her alanda olduğu gibi dekorasyon dünyasında bir çok yenilikler ve popülerleşen akımlarla karşılaşıyoruz. Son yıllarda adından sıkça bahsettiren bir stilden yani eklektik dekorasyon stili ve detaylarından bahsetmek istedik yeni yazımızda. Dekorasyona farklı bir bakış açısı kazandıran eklektik stili hakkında merak edilen bir çok başlık var. Yazımızın devamında eklektik stili dekorasyon ve size ilham vereceğini düşündüğümüz ipuçlarına yer veriyoruz..

Dekorasyon dünyasını yakından takip ediyorsanız muhtemelen son zamanlarda “eklektizm” terimi ile bir çok kez karşılaşmışsınızdır. Peki nedir bu eklektizm? Tanımına bakacak olursak : Farklı sanatsal dizgelerden alınan ögelerin yeni bir dizge içinde yeniden kullanılmasıdır eklektizm.

Eklektik Dekorasyon Stili

Son yılların yükselen trendi eklektik stili, bir çok kişinin adını sıkça duyduğu fakat hakkında çok az bilgiye sahip olduğu yeni bir dekorasyon stili. Peki bu stilin belirgin özellikleri neler? Hangi renkleri, dokuları yada mobilya tarzlarını tercih etmek gerekir eklektik dekorasyon stili için? Yazımızın devamında bu soruların yanıtlarını detayları ile bulabilirsiniz.

Eklektik Kavramı

Eklektik stili dekorasyondaki bilinen kuralları ortadan kaldıran bir stil. Farklı dönemlerin izlerini günümüz modern ev yaşamı ile harmanlanması olarak en basit şekilde tanımlanabilir. Eklektik dekorasyon stili eski yeni ayrımı yapmayan, geçmişle günümüz çizgilerini birleştiren kısacası dekorasyonda sınırları oldukça zorlayan bir stil.

Sınırları ortadan kaldıran stil 

Belli bir tarza sahip ev hayal edin, bu ev geleneksel bir tarza yada modern bir stile sahip olabilir, önemi yok. Bu evde hem klasik hemde modern detayları bir arada görebileceğini hayal edin, sıra dışı değil mi?



Sert ve soğuk maskülen bir iç mekanda sıcak ve yumuşak feminen detayları bir arada düşünün, modern bir yatak odasında retro bir mobilya, romantik detayların geleneksel çizgilerle buluştuğu bir dekorasyon..

Eklektik stili sizi hiç bir seçiminizde kısıtlamıyor, olabildiğine özgürsünüz. Metalleri ahşaplarla tamamlayın, yada parlak cam detayları eskitme ahşap tasarımlarla birleştirin, sınırları zorlayın. Kısacası farklı dekorasyon tarzlarını bir arada harmanlayarak yaşam alanlarınıza yansıtabilirsiniz, belli bir kalıp yok.

Eklektik Stili Ev Dekorasyonu

Evinizde modern bir ortam yaratsanız dahi eski parçaları dekorasyona dahil ederek eklektik stiline bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Modern bir masanın yanına rustik bir sandalye ekleyebilirsiniz.

Country eskitme mobilyaların etkisi altındaki bir oturma odasında modern bir sehpa yada duvar dekorasyonu ile tarzınızı rahatça evinize yansıtabilirsiniz.

Birbirlerine zıt renkleri yada tarzları tek bir mekanda birleştirin. Renk seçimleri konusunda özgür olun. Eskiyle yeniyi gözünüze en hoş gelecek şekilde harmanlayın ve ortaya çıkan özel tablonun tadını çıkarın.

Ünlü İngiliz biyolog Thomas Henry Huxley’nin meşhur bir sözü ile yazımızın sonuna geldik.

Bilinende sınır vardır, bilinmeyende yoktur. İnsan aklı, anlaşılmazlığın engin okyanusunda barınacak bir ada bulur. Her kuşağa düşen iş, bu okyanustaki adaya biraz daha toprak katarak büyütmektir. Thomas Henry Huxley

Burada bahsi geçen engin okyanusu dekorasyon olarak düşünürsek, adaya katılan her toprağı yeni bir tarz olarak düşünebiliriz.



Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bize Ulaşın
Close