Ev Dekorasyonu

Dekorasyonda Renkler

dekorasyonda renkler, dekorasyonda zıt renkler, dekorasyonda renk uyumu

DEKORASYONDA RENK UYUMU

Dekorasyonun birçok önemli noktası bulunmaktadır. Dekorasyonda renkler de bunlardan bir tanesidir. Detayların dikkatli bir şekilde birleştirilmesi sonucunda şık ve zengin bir görüntü elde edilmektedir. Bir odayı ya da ofisi dekore ederken renk uyumundan, kumaşların niteliğine, aksesuarlardan ışıklandırmaya kadar üzerinde durulan başlıklar mevcuttur.

dekorasyonda renk uyumuÖncelikle odanın büyüklüğü ve nasıl bir şekle sahip olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Ölçüler alındıktan sonra eşyaların seçimine geçmek en doğrusu olacaktır. Böylelikle eşyaların odaya uygun bir şekilde seçilmesi mümkündür. Elbette duvarların rengi ile mobilyaların rengi arasında bir uyum gözetilmektedir. Bir mekanın dizaynında genellikle soft renklere yer verilmekte, bu sayede ferah ve hoş bir ambiyans oluşturmak istenmektedir. Krem, tozpembe, sarı, turuncu renklerine sıklıkla başvurulmaktadır.

Dekore edilecek ortamı daha büyük ya da daha küçük göstermek renk seçimi ile mümkündür. Dar alanlarda açık renklerin kullanılması ile aydınlık bir ortama ulaşılabilir. Böyle yerlerde koyu bir rengin tercih edilmesi boğucu bir hava oluşturulacaktır.

Elbette koyu renklerin dekorasyonda kullanılmayacağına dair bir kıstas yoktur. Tam tersine uygun bir mekâna uygulandığı takdirde samimi ve sıcak bir hava elde edilebilmektedir.

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Renk yelpazesinde sarı, mavi ve kırmızı ana renkler, turuncu, mor ve yeşil ise ara renkler olarak yer almaktadır. Zıt renklerin kullanılması sonucunda canlı bir ortama kavuşulabilir. Kırmızı iştah açıcı özelliğiyle, turuncu ise coşku ve canlılık vermesi ile bilinmektedir. Bunun yanı sıra sarı mutluluk rengi olarak gösterilirken, yeşilin huzur verdiğine inanılmaktadır. Mavi ise yatak odalarında ve oturma odalarında sıklıkla tercih edilen huzuru yansıtan bir diğer renk olarak tanımlanmaktadır.

Mobilyaların seçiminin ardından sıra perdeye geldiğinde kontrast renklerden yana tercihte bulunmak klasik görünümden uzaklaşıp farklı bir görünüm için iyi bir adım olabilir. Zira aynı renkler odayı sıkıcı bir profil olarak yansıtacaktır. Örnek vermek gerekirse sarı bir koltuk takımı alındığında perdenin rengi mor olabilir ya da tam tersi uygulanabilir.zıt ve benzer renkler

Klasik yani bej, krem gibi renklerden yana olanlar ise bu noktada biraz daha şanslı görülmektedirler çünkü bu tonlar hemen hemen her renkle uyum sağlayabilirler.

Odanın eşyaları için araştırma yapılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Desenli bir koltuk takımı seçildiğinde buna mukabil sade bir halı ya da perde tercih etmek daha uygun olabilir. Her ev eşyasının karışık desenlere sahip olması dağınık bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur.

Yer döşemelerinin rengine bakarak mobilyaları seçmekte kolay bir adım olabilir. Koyu renk zemine sahip olunduğunda açık, açık renk bir döşeme var ise koyu renk mobilyalar uyumlu bir görüntü oluşturabilir. Tam bu noktada aksesuarın dekorasyondaki yerine dikkat çekmek gerekiyor çünkü ortamdaki havayı tamamlamaya yarayan en önemli unsur denilebilir. Açık renk bir döşemede örneğin krem renkli zeminin üzerine kahverengi bir koltuk takımı tercih edilebilir, bunun yanında farklı renklerde yastık ve çiçeklerle zengin bir görüntü elde edilebilir.

Mobilyalar ile halılar, duvarlar ile zeminin rengini birbirine yakın tonlarda seçildiği takdirde uyumlu bir görüntüye ulaşmak mümkündür. Kişilerin tercihine bağlı olmakla birlikte odanın bir duvarını farklı bir renge boyayarak dekorasyona renk katılabilir.

Ayrıca Kanepe Renk Kombinleri adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Koltuk takımı bakılırken orta sehpada dikkat edilen dekoratif eşyalardan biridir. İkisinin aynı renkte olması, duvar kağıtları ile halının da birbirine uygun tonlarda seçilmesi ile odanın bütününde uyumlu bir görüntüye ulaşılmaktadır.

Son olarak belirtmek gerekirse küçük bir adımda renk uyumunu yakalamak mümkündür. Odada kullanılan halı ile aynı tonlarda dekoratif yastık seçimleri ev sahipleri için bir püf noktası olabilir.

Arama Terimleri: dekorasyonda renkler, dekorasyonda zıt renkler, dekorasyonda benzer renkler, dekorasyonda renk uyumu   

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyonu En iyi 2018 Renk Kombinasyonları başlıklı makalemizde 2018 dekorasyon renkleri, ev dekorasyonu 2018 ve ev dekoru hakkında bilgiler verilmektedir.

Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close