Banyo Dekorasyonu

Banyo Dolabı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Banyo dolabı alırken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar

Banyo dolapları hem banyonun dekorasyon tarzını yansıtan, hemde banyodaki gereksiz kalabalığı ortadan kaldıran önemli mobilyalar. Her mobilya grubunda olduğu gibi banyo dolabı alırken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar var. Daha uzun süreli kullanım açısından hemde banyonun genel görseli açısından bu küçük detaylar oldukça önemlidir.

Banyo dolabı alırken sıkça yapılan ürünün fiyatına göre seçim yapmaktır. Bu son derece yanlış bir seçimdir. Fiyattan önce mutlaka bu dolaba olan ihtiyaç göz önünde bulundurulmalıdır. Yazımızın devamında size banyo dolabı alırken yol gösterecek önemli noktaları listeledik.

banyo dolabi alirken nelere dikkat edilmeli
banyo dolabi alirken nelere dikkat edilmeli

Banyo Dolabı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

En önemli nokta ihtiyacı belirlemektir. Banyonuz için seçeceğiniz dolabın özelliklerini siz belirlemelisiniz.

Banyonuzun ölçülerine uygun bir tasarım seçmelisiniz. Satın alacağınız banyo dolabı gereksiz alan işgal etmemeli yada hareket alanını kısıtlamamalı. Dolabı almadan önce mutlaka banyodaki kaplayacağı yeri ve uygun alanı önceden planlamalısınız.

Tasarımın özellikleri seçim yaparken dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir noktadır. Örnek olarak, çok çekmeceli mi yoksa geniş kapaklı bir dolabımı ihtiyacınız var bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Ek özelliklere sahip bir banyo dolabı büyük ölçüde işinizi kolaylaştırabilir. Basit bir örnek verecek olursak, boy dolabı alıyorsanız ayna kapaklı tasarım seçerek banyonuza işlevsellik katabilirsiniz.

Dolabın uzun süreli kullanıma uygun malzemeden üretilmiş olması çok önemlidir. Su ile sıkça temas edeceğini göz önünde bulundurup, suya dayanıklı, şişme yapmayan kaliteli ahşap kullanıldığından emin olmalısınız.

Banyo Dolabı Modelleri Nelerdir?

Banyo dolapları fonksiyonel özelliklerine göre gruplandırılır. Listeleyecek olursak sırasıyla, lavabolu alt dolaplar, aynalı yada aynası üst dolaplar, çamaşır makinesi dolapları ve aynalı aynasız boy dolapları olarak listelenebilir.

Kapak sayısı, çekmece sayısı, ayna vb opsiyonuna göre yine sınıflandırma yapılabilir.

Bazı dolaplar duvara monte tasarıma sahiptir. Banyo yeterince büyükse ve gerekli alan varsa bu tasarımlar hem görsel açıdan banyoya zenginlik katar, hemde kullanımı kolaydır. Duvara monte olacağı için alt kısımları kolayca temizlenebilir.

Bir önceki yazımız olan Banyo Temizliği Nasıl Yapılmalı? 5 İpucu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 thought on “Banyo Dolabı Seçimi Nasıl Yapılmalı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close