Ev Tekstili

Balon, Bölme, Country, Fransız Tül Perde ve İp Perde Modelleri

Perde Modelleri 2019Balon, Bölme, Country, Fransız Tül Perde ve İp Perde Modelleri

Mekânların en güzel süslerinden biri olan perdeler dekorasyon severlerin ilgisini daima çekmiştir. Yeni çıkan modeller, eskilerin zarafeti, günlük kullanıma en uygun olanlar, fonksiyonel ürünler derken sayılamayacak kadar çok çeşit kişilerin hizmetine sunulmaktadır. Makalemizin devamında perde çeşitlerinden balon, bölme, country, Fransız tül perde ve ip perdeye yönelik detayları kaleme aldık.

Balon Perde Modeli
Balon Perde Modeli

Balon Perde Modelleri

Perdeler kullanılacakları ortama göre hem desen hem de renk olarak ve bittabi kumaş seçimi açısından önem verilmesi gereken bir detay olarak görülmektedir. Işığı güzel bir şekilde içeriye yansıtan tül perdelerden, iç mekânla dış ortamı birbirinden ayıran ve gizliliği sağlayan kalın perdelere kadar geniş bir yelpazede ürün bulunabilmektedir. Bunlar arasında en göze çarpanlardan biri de balon perdedir.

Balon perdeler evlerde bulunan tül perdelere verilen bir tür şekilden ibarettir. Odanın dizaynına uyan bir organze tül ile ki balon perde için en çok önerilen çeşittir, kolaylıkla istenilen şekle ulaşılabilir. Balon perdenin tercih edildiği evler genellikle tek katlı ya da manzara açısından rahat bir ortamda bulunan yerlerdir. Zira balon şekli verilen perde ile pencereler açık kalacağından seçim yaparken bu noktayı gözden kaçırmamak gerekmektedir.

Bölme Perde Modeli
Bölme Perde Modeli

Bölme Perde Modelleri

Genellikle hastanelerde tercih edilen bölme perdeler ise hastaların mahremiyeti ve rahatlıkla tedavilerini olabilmeleri için üretilmektedir. Kumaş olarak anti bakteriyel perde seçilerek hastane ortamına uygun bir düzen oluşturulmaktadır.

Country Perde Modeli
Country Perde Modeli

Country Perde Modelleri

Dekorasyon ile ilgilenenlerin dikkatini çeken bir diğer model ise country perdedir. Eski dönemleri sevenlerin tercih ettiği country perdeyi eski ve yeniyi bir araya getirmek isteyenlerde kullanmaktadır. Odayı dizayn ederken uygulanan taş objeler, kirişlerdeki modeller ve mobilyalar ile bir bütün haline geldiğinde country perde oldukça şık bir görüntü sunmaktadır. Evinde farklı bir tarzı benimseyenlerin araştırmalarına konu olan bu perde çeşidi ile sevdiğiniz renkleri birleştirebilir ya da sade bir desene öncelik verebilirsiniz.Fransız Tül Perde Modeli
Fransız Tül Perde Modeli

Fransız Tül Perde Modelleri

Fransız tül perde ise dantel görünümüne sahip olmasıyla bilinir ve estetik duruşu sebebiyle tercih sırasında yer alır. Çeşitli modelleri, her ortama ve ölçüye uygun tasarımları ile evlerin vazgeçilmez perde çeşitlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kırışma özelliğinin olmaması da bir diğer olumlu noktasıdır. Ayrıca zengin bir görüntüye sahip olabilmek açısından yere kadar uzun olması önerilmektedir. Böylece Fransız tül perdenin dantel içeren asilliği ile odada kullanılan eşyalar ferah bir dekorasyon sunacaktır.

İp Perde Modeli
İp Perde Modeli

İp Perde Modelleri

İp perde modelinin dekorasyondaki yeri genellikle mağaza vitrinleri ya da iş yerleri olmaktadır. Bunun nedeni süs amacıyla üretilmesi ve pazarlanmasıdır. Balon perde de olduğu gibi ortamın dışarıdan görülmesine imkân vermektedir. Bunun için kâfi derecede şeffaf bir duruşa sahiptir, dolayısıyla evlerde sıklıkla tercih edilmemektedir. Renk yelpazesinin geniş olmasının yanında istenilen ölçüye uygun olarak hazırlanması mümkündür.

Kimi perde modelleri her ortamda rahatlıkla kullanılırken kimileri dış mekânlar için daha uygun görülmektedir. Aslında bu tamamen kişilerin tercihine bağlı olmaktadır. Zira evinde kullanmaktan rahatsızlık duymayacak bireyler ip perde ve balon perde seçimlerini yapmaktadır. Bunun dışında Fransız tül perdenin şık ve zengin görünüşüne, country perdelerin klasik duruşları eklenince seçenekler bir anda çoğalmaktadır. En doğru seçim için ev ya da iş yeri, ofis gibi ortamların dizaynında kullanılacak eşyaların renklerine, desenlerine ve kumaşlarına dikkat ederek, duvar boyalarının etkisini de göz ardı etmeden değerlendirme yapmak gerekmektedir. Böylelikle dekorasyon için düşünülen çizgide ilerlenerek istenilen görüntüye ulaşılabilir. Perde seçimi de en az odadaki diğer eşyaların seçimi kadar önemlidir. Ortamın havasını birden değiştirebilme imkânı sunan perde çeşitleri firmaların kataloglarında yerini almaktadır.Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close