Faydalı Bilgiler

Ayna Temizliği Nasıl Yapılmalı? Ayna Temizleme Yöntemleri

Evinizdeki aynaları pratik şekilde temizlemek için etkili yöntemlere gözatın.Ayna temizliği nasıl yapılır?

Aynalar hiç şüphe yok ki dekorasyonun olmazsa olmaz parçaları. İşlevi dışında yaşam alanlarını daha zengin ve ferah göstermek adına oldukça etkili parçalar. Ancak bu dekoratif parçaların temizliği bazen tam bir işkence haline gelebiliyor. Ayna üzerindeki lekeleri çıkarmak çoğu zaman uzun uğraşlar gerektirebiliyor. Yazımızın devamında ayna temizliği nasıl yapılmalı ve pratik ayna temizleme yöntemleri ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

ayna temizliği nasıl yapılır
ayna temizliği nasıl yapılır

Yaşam alanlarınızda yer verdiğiniz aynalar ne kadar şık ve dekoratif tasarıma sahip olursa olsun, ayna yüzeyindeki çeşitli lekeler dekorasyona gölge düşürebilir. Ayna ne kadar temiz olursa mekandaki ferahlık ve ışıltı bir o kadar artacaktır. Ayna nasıl temizlenir merak ediyorsanız işte işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak ayna temizleme yöntemleri yazımızın devamında sizi bekliyor.Ayna temizliği nasıl yapılır ?

Aynaları kullanım alanlarına göre salon ve banyo olarak kategorize edebiliriz. Salon yada antre aynalarında daha çok toz ve sararmalar oluşur. Banyo aynalarında ise buhar yani su lekeleri, diş macunu lekeleri ve yine sararmalar oluşabilir.

Temizlik bezleri ayna yüzeyinde çoğu zaman su lekeleri bırakır. Bunun için bez yerine pamuk kullanmayı deneyin. Bir parça pamuğa biraz alkol damlatın ve yüzeyi hafifçe silin. Bu yöntem ile ayna yüzeyinde hiç bir leke kalmayacaktır. Ancak alkollü pamuk ile ayna temizliği yaparken ayna çerçevesine temas ettirmemeye çok dikkat etmelisiniz. Alkol, ayna çerçevesinin boyasına yada cilasına zarar verebilir. Bu yöntemi salon ve antre aynalarında kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Lambaların Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılır

Tuvalet ve banyodaki aynaları temizlemek için sirkeli su tercih edilebilir. Bu aynalar salon ve antre aynalarına göre daha kısa sürede kirleneceği için sirkeli su ile pratik ve hızlı bir şekilde temizlenebilir. Bunun için bir litre kadar suya 1-2 kaşık sirke ilave edin ve karıştırın ve bir temizlik bezi ile yüzeyi temizleyin. Ayna temizliği için her seferinde bu karışım ile uğraşmak istemiyorsanız, boş bir sprey şişesinde karışımı saklayabilirsiniz.

Ayna temizlik yöntemleri arasında belkide en bilineni gazete kağıdı kullanmaktır. Gazete kağıtlarını elinizde top haline getirerek yine sirkeli su kullanarak yüzeyi temizleyebilirsiniz. Bu şekilde ayna yüzeyinde hiç bir leke kalmayacak ve aynanız pırıl pırıl parlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta gazete kağıdı hafif nemli olmalıdır, çok ıslak olmamalıdır.

 Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close