Faydalı Bilgiler

Ahşap Kapıları Boyamak İçin İpuçları

Evinizdeki ahşap kapıları boyamak için ipuçlarına ihtiyacınız varsa yazımızın devamında tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Evinizdeki ahşap kapılar zaman geçtikçe yıpranabilir, kapı yüzeyinde çeşitli çizikler yada lekeler oluşabilir. Bu gibi durumlarda kapılarınızı boyatmak yada boyamak isteyebilirsiniz. Evinizdeki ahşap kapıları boyamak için ipuçlarına ihtiyacınız varsa yazımızın devamında tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Evde boya yapmak bu işte uzman değilseniz ilk bakışta zor gibi gelebilir. Ancak bu işi yapmak için gerekli bilgiye kolayca sahip olabilirsiniz. Ahşap kapı boyamak için aşağıda adım adım ne yapmanız gerektiğini listeledik..

Ahşap Kapıları Boyamak İçin İpuçları

ahşap kapı nasıl boyanır
ahşap kapı nasıl boyanır

1-) Boya yapmadan önce hazırlık 

Söz konusu evinizdeki iç kapılar ise bu kapıları çıkarmanıza gerek yok. Sadece kapı kolu ve kilitlerinin çıkarılması yeterlidir. Kapı altına bir gazete yada hazır olarak satılan naylon zemin koruması sermek yeterli olacaktır. Bu şekilde boya esnasında zemin herhangi bir zarar görmez.

2-) Kapı yüzeyini boyaya hazır hale getirin

Yapacağınız boyayın kalitesi ve kusursuz bir görünüm vermesi için ahşap kapıda zımparalama işlemi yapmalısınız. Kapı üzerindeki pürüzler boya sonrasında kötü bir görünüm ortaya çıkarır. Bu iş için ince zımpara kağıdı kullanabilirsiniz. Kapı üzerinde çok fazla cila varsa boya tutuculuğunu kaybedebilir. Boyanın iyice yapışması için ince zımpıra ile cilasını yok edin.

3-) Boyama işlemine geçerken 

Ahşap kapıyı boyamadan önce uygun fırçaya karar vermelisiniz. Ahşap kapı boyama aşaması olduğu için size önerimiz 10cm (4 inc) lik bir fırça kullanmanız. Yada fırça yerine daha pratik olan küçük bir rulo tercih edebilirsiniz. Bunun dışında birde 5 cm bir boya fırçasına sahip olmalısınız.

4-) Kapı yüzeyini hafif nemlendirin

Kapı yüzeyinde uyguladığınız zımpara işleminden hemen sonra kapı yüzeyini hafif nemlendirmek doğru bir adımdır. Bunun için bir sünger yada bez kullanabilirsiniz. Bu aşama oldukça önemlidir, yapacağınız bu nemlendirme işlemi boyanın daha hızlı kurumasını sağlayacaktır. Aynı zamanda fırça izlerini azaltmak için ek süre kazandıracaktır.

5-) Kapıya Astarı Uygulayın

Sağlıklı bir boya işlemi olması açısından astar uygulamak çok önemlidir. Aynı zamanda kullanacağınız astarında kalitesi boyanın daha sağlıklı olması açısından önemlidir. Ahşap yüzeyler için bir kat astar çekimi yeterli olacaktır. Eğer bu konuda emin değilseniz satın aldığınız boyanın üstündeki talimatları dikkatlice okuyun.

6-) Ahşap kapı boyama 

Çekilen astarın kuruduğundan emin olduktan sonra artık boya işlemine geçebilirsiniz. Burada önemli nokta boyayı fırçaya eşit miktarda sürmek ve geniş vuruşlarla uygulamaktır. Kapı yüzeyi boyunca geniş vuruşlarla boyamaya devam edin, daha önce boyadığınız yüzeyin üstünden tekrar geçmemeye özen gösterin.

Bu şekilde daha düzgün bir yüzey oluşacaktır. Ahşap kapı boyama için iki kat boya sürmenizi öneririz. Her katta boyanın kuruduğundan emin olarak devam edin. Son kattan sonra artık kapının parçalarını takabilir ve çalışma malzemelerinizi toparlayabilirsiniz. Bol şanslar!

Bir önceki yazımız olan Evde Mobilya Boyama Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın
Close