Ev Dekorasyonu

4 Eski Ev Dekorasyonu Fikriİster bir dönem evini kurtarıyor veya yeniden şekillendiriyor olun, ister geleneksel bir mülkün görünümünü ve hissini taklit edecek yeni bir ev inşa ediyor olun, ister eski ev dekorasyon fikirleri arıyor olun, projenize bir özgünlük duygusu aşılamak isteyeceksiniz.

‘Eski bir evde yaşamak, geçen zaman katmanlarını içerir. Yıllar önce evlerin inşa edilme şekli, bugün yeni bir evin inşa edilmesinden çok farklıydı’ diyor Jen. ‘Farklı katmanların örnekleri şunlardır: eski bir ahşap zeminin bir yerde diğerinin üzerine giyilme şekli; kalıp kullanımı ve küçük çentiklerin ve çatlakların aşınması; kapı kolları üzerindeki ovuşturulmuş kaplama. Tüm bu örnekler bir hikaye anlatıyor. Daha önce burada yaşayan insanların ve geçen zamanın hikayesi. İnsanlar buna çekicilik diyor. İnsanlar buna kişilik diyor. Ben buna “mükemmel derecede kusurlu” iç mekan diyorum.’

Cesur Boya Renkleri Seçin

Birçok tarihi boya renk paleti var. Çoğu cesur ve parlak. Eviniz tarihi değilse cesur renklerden uzak durun ve boya renklerini sessiz ve sakin tutun. Cesur renkler eski mimaride işe yarar, ancak evinizde çok fazla mimari öğe yoksa, onu yumuşak tutun ve boyanın alanı tüketmek yerine vurgulamasına izin verin.

Sarı duvar, beyaz tavan, ahşap zeminler
Sarı duvar, beyaz tavan, ahşap zeminler

Daha Hafif Ahşap Zeminler Yapın

Döşeme için pek çok trend ve yön var. Eski bir ev gibi görünmesini istiyorsanız, zemini daha açık bir gölgede tutun. Bu seçim klasiktir ve zamanın geçişini test eder. 10 yıl içinde hala iyi görünecektir.

Yeşil duvarlar, beyaz tavan ve şömine
Yeşil duvarlar, beyaz tavan ve şömine

Kalıplamayı Eski Durumuna Getirin

Satın aldığınız eski ev, kalıp yapısına kadar soyuldu mu? Özgün bir görünüm için eski haline getirmeyi düşünün, diyor Jen. Eski evler, tavanları (taç), pencereleri (kasa) çerçevelemek için kalıplama ve zeminlerde (taban) ve kapılarda (kasa) kalıplama kullanır. Günümüzün modern görünümü buna olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Kalıplama, geçmişin ayrıntılarını gösteren bir odaya zanaatkar katmanı eklediğinden, eski bir evin vazgeçilmezidir.Pembe duvarlar ve yatak takımları, beyaz asılı ışık
Pembe duvarlar ve yatak takımları, beyaz asılı ışık

Daha Küçük Oda Boyutları Oluşturun

Bir yaşam alanı ve yemek alanı içeren açık plan mutfak fikirleri modern evlerde çok popüler olsa da, Jen bu yaklaşımı eski evler için yeniden düşünmeyi veya kırık planlı oturma odalarını düşünmeyi öneriyor.

‘Yeniden tasarlamak veya özel bir ev inşa etmek istiyorsanız, açık kat planlarına tam olarak girmemeyi düşünebilirsiniz. Eski evlerde her işlev için bir oda vardı. Odaların hepsi birbirine açık değildi. Odalar daha küçük, daha samimi alanlardı. Bu, alanların kışın sıcak kalmasına izin verdi ve sesin evin geri kalanına taşınmasına yardımcı oldu.

‘Aile odasına açık bir mutfağa sahip olan modern bir ev planı, eğlenmek ve ferahlık hissetmek için güzel. Ancak daha geleneksel, daha eski bir ev hissi istiyorsanız, açık kat planını yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.’

Parke zeminli ve kristal camlı gri oturma odası-yemek odası
Parke zeminli ve kristal camlı gri oturma odası-yemek odası


Kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close